تبلیغات
.::هر آنچه بخواهید::. - ترك سیگار تنها به اراده شخص بستگی دارد!
تبلیغات
ads
موضوعات
Category
ابر برچسب ها
Tags
تبلیغات
ads
دوستان
Friends
آرشیو
Archive
آمار سایت
stats
 • کل بازدید :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • Check Google Page Rank
نظر سنجی
poll
 • نظر شما در مورد ما :


 • نتیجه یك تحقیق گسترده كه در آن بیش از 14 هزار فرد داوطلب شركت كردند حاكی از آن است كه تمایل به سیگار ارثی است، شاید به همین دلیل ترك آن سخت است.


  دانشمندان بهانه خوبی برای ترك سیگار پیدا كردند: تقصیر ژن‌های شماست! چنین نتیجه‌ای حاصل یك تحقیق بین‌المللی است كه در مجله "طبیعت ژن‌ها"به چاپ رسیده است، در این تحقیق بیش از صد پژوهشگر و شمار قابل توجهی از دانشگاه‌ها و انیستیتوهایی معتبر از جمله انیستیتو تحقبقاتی "بازگشایی رمز ژن‌ها" در ایسلند و چندین كارخانه ‌داروسازی اروپایی شركت داشتند.  نیكوتین برای همه ضرر دارد؛ برای بعضی‌ها بیشتر

  در این تحقیق رابطه تعداد مشخصی از ژن‌های جهش یافته و تمایل فرد برای كشیدن سیگار بررسی شد، بیش از 14 هزار فرد داوطلب در این تحقیق شرك كردند.


  دانشمندان می‌گویند دسته‌ای از ژن‌ها تمایل به نیكوتین را تحت تأثیر قرار می‌دهند، این ژن‌ها حتی می‌توانند تعیین كننده تعداد سیگارهایی باشند كه یك فرد در طول روز دود می‌كند، افرادی كه ریخته ژنتیكی آنها در كروموزوم‌های 8 و دچار جهش‎ شده است تمایل بیشتری به مصرف دخانیات دارند.


  محققان پژوهشكده پزشكی ملكولی در دانشگاه هلسینكی می‌گویند مسئله اینجاست كه این افراد نه تنها در مقایسه با دیگران، دست‌كم یك سیگار در طول روز بیشتر مصرف می‌كنند بلكه ضریب خطر بیماری سرطان ریه نیز در آنها حدود 10 درصد بیشتر است، این محققان همچنین تأكید می‌كنند كه تغییر در ریخته ژنتیكی كروموزوم شماره 15 نیز وابستگی به نیكوتین و احتمال بروز بیماری‌های از قبیل سرطان ریه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یا به عبارت ساده‌تر تشدید می‌كند.

  نیكوتین و آزاد شدن هورمون‌های خوشبختی در مغز


  حضور نیكوتین در مغز موجب آزاد شدن هورمون‌های خوشبختی می‌شودنتیجه این تحقیق بین‌المللی همچنین حكایت از آن دارد كه جهش روی كروموزوم شماره 11 به احتمال زیاد، موجب سیگاری شدن فرد می‌شود؛ كروموزوم شماره 9 نیز حاوی ژنی است كه اگر یك فرم مشخص از آن در ریخته ژنتیكی فرد موجود باشد ترك سیگار را برای سیگاری‌ها راحت‌تر‌می‌كند، اما برای این سوال كه "به چه دلیل برخی از ژن‌های تغییر یافته، بر تمایل به سیگار كشیدن تأثیر می‌گذارند؟" پاسخی قطعی وجود ندارد.


  به عنوان مثال در ساختار یكی از این ژن‌های تغییر یافته محلی برای تولید آنزیم‌هایی وجود دارد كه در تجزیه نیكوتین نقش دارند، نیكوتین در مغز موجب تحریك و باز شدن گیرنده‌هایی می‌شود كه به گیرنده نیكوتین معروف‌اند، این گیرنده‌ها نیكوتین را می‌گیرند و به جای آن "هورمون‌های خوشبختی" مانند دوپامین و سروتونین آزاد می‌كنند.


  نتیجه همه این یافته‌ها را دانشمندان اینگونه جمع‌بندی می‌كنند: سیگار كشیدن اعتیادآور و مضر است؛ برای برخی اعتیادآورتر و مضرتر.
  پژوهشگرانی كه در این تحقیق شركت كردند می‌گویند كه یافته‌های آنها این امكان را فراهم می‌كند كه روش‌های ترك سیگار موثری به افرادی معرفی شود كه بیشتر در خطرند و ترك سیگار برایشان سخت‌تر است.

  Info : Konjkav.com

  ::  پیوست شده به موضوع : دانستنی ها »»» دانستنی های پزشکی »»» دانستنی های آموزشی
  توسط A.H .GH در یکشنبه 7 فروردین 1390  ::  نظرات  ,  

  لینکدونی

  Web Statistics