تبلیغات
.::هر آنچه بخواهید::. - بدن ما چقدر آب می خواهد؟
تبلیغات
ads
موضوعات
Category
ابر برچسب ها
Tags
تبلیغات
ads
دوستان
Friends
آرشیو
Archive
آمار سایت
stats
 • کل بازدید :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • Check Google Page Rank
نظر سنجی
poll
 • نظر شما در مورد ما :


 • برای درك بهتر این مساله خانمی كه 50 كیلوگرم وزن دارد و تقریبا 25 لیتر آب در بدن وی وجود دارد اگر 2 تا 5/2 لیتر آب بدن وی از دست برود اختلالات در بدنش شروع می شود.

  بنابراین مهم است كه آب بدن كنترل شود. برای این منظور نیاز است كه به میزان لازم در طول روز آب نوشیده شود تا بدن كم آبی پیدا نکند.

  به علاوه دیده شده حتی اگر 5 درصد از آب بدن كاهش یابد قدرت تمركز فرد نیز كم می شود. به همین دلیل است كه وقتی تشنه می شوید تمركز كافی برای انجام دادن کارهایتان را از دست می دهید.

  از عوارض دیگر كم آبی به هم ریختن تعادل آب و الكترولیت در بدن است. منظور از الكترولیت، املاحی مثل پتاسیم است. این مساله به خصوص در كودكان مبتلا به اسهال و استفراغ بیشتر قابل مشاهده است و آنها دچار بیماری های شدید و حتی مرگ می شوند.

   

  بهتر است بدانید در گذشته بسیاری از مرگ و میرها در اثر اسهال و استفراغ به دلیل كم آبی بوده بنابراین مهم است كه تعادل بین آب و الكترولیت در بدن برقرار باشد.

  مساله بعدی زیبایی و طراوت پوست است. هنگامی كه بدن دچار كم آبی می شود پوست صورت و بدن تكیده و خشك می شود. كمبود آب حتی یبوست را به دنبال خواهد داشت.

   

  افرادی كه آب كمی می نوشند، مدفوع شان سفت است و با تاخیر – هفته ای 2 بار یا كمتر - دفع می شود و معمولا با درد، شقاق و ناراحتی همراه خواهد بود. به همین دلیل وجود آب در برنامه غذایی افراد، لازم و ضروری است.

  جالب است بدانید که مقدار آب مورد نیاز بدن را می توان برحسب دریافت انرژی - كیلوكالری – حساب كرد. در حقیقت باید به ازای هر کیلوكالری، یك سی سی آب دریافت شود.

   

  به عنوان نمونه اگر فردی در طول روز 2500 كیلوكالری دریافت می كند باید 2500 سی سی آب بنوشد كه این میزان معادل 10 لیوان آب است یا اگر فردی 1800 كیلوكالری انرژی دریافت می كند باید معادل 1800 سی سی یعنی 7 تا 8 لیوان آب بنوشد. البته در شیرخواران به ازای هر کیلوكالری باید 5/1 سی سی آب نوشیده شود.

  در عین حال میزان دریافت آب برحسب كیلوگرم متفاوت است یعنی در افراد بزرگسال به ازای هر یك كیلوگرم وزن بدن 35 سی سی، در كودكان 50 تا 60 سی سی و در شیرخواران 150 سی سی باید آب نوشید.

   

  با توجه به میزان بالای دریافت آب در كودكان و شیرخواران می توان فهمید كه این مساله درباره آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین به فردی كه دچار كم آبی شده، توصیه می شود آب یا میوه های آبداری مانند هندوانه، هویج، پرتقال و سیب بنوشد كه به ترتیب 92، 87، 87 و84 درصد آب دارند.
  Info : konjkav.com

  ::  پیوست شده به موضوع : دانستنی ها »»» دانستنی های پزشکی
  توسط A.H .GH در پنجشنبه 11 فروردین 1390  ::  نظرات  ,  

  لینکدونی

  Web Statistics